Årets første bad
I går hadde jeg meg min første svømmetur for i år. Anledningen var min ukentlige joggetur, mitt lille løp, der Stoltzekleiven utgjør en sentral del. Jeg jogger bort til foten av trappene, stopper og hviler, og så tar jeg tiden og kommer meg opp så fort jeg kan. Tiden i går ble suveren årsbeste, endelig klarte jeg å presse meg ned mot 15 minutter, noe som var målet da jeg begynte å løpe for to år siden. Men siden den gang har min gitar- og skikamerat kommet seg ned under 13 minutter, og da har jeg jo ikke noe valg, da må jeg slå ham. Da må jeg slå ham.
Så jeg fortsetter å løpe. Og i går var det en ordentlig solskinnsdag. Jeg slutter tidlig på jobb tirsdagene, og hadde hele ettermiddagen der på toppen av Sandviksfjellet. Dermed var det bare å bestemme seg for at når det er måneder uten ‘r’ i, så må løpeturen følges av et bad. Og bade gjorde jeg. Etter å ha sittet noen kvarter og vurdert det, satte jeg først den ene foten uti, så den andre, og en stund etter det igjen, hele meg. Det var godt kaldt, men vi i familen Salen har lange tradisjoner med tidlige bad, så de sterke adjektivene kan ikke bli tatt i bruk en solskinnsdag i mai. Jeg svømte noen tak frem og tilbake, plasket litt rundt, konstanterte seieren, årets første bad, og så var det opp og tørke i solen.
Etterpå var det å løpe ned igjen. Det går nedover Skredderdalen for min del, i hui og hast fra stein til stein, og flott og norsk med elv ved siden av. På ørene har jeg “Great ideas of Philosophy”, en forelesningsrekke av Professor Daniel N. Robinson, produsert av The teaching company. I dag kom jeg til forelesning nummer 42 av 50, og fikk på vei bort til Stoltzen en halvtimes innføring i filosofien til Friedriech Nietszche, og på vei ned en gjennomgang av den liberalistiske tenkningen til John Stuart Mill. Dette er imidlertid ingenting, virkelig vilt ble det da jeg hørte språkkurs i hindu fra Pimsleur nedover.
I dag var en ny solskinnsdag, og jeg gav meg selv den bonus å løpe en gang til. Tiden opp Stoltzen ble 7 sekunder dårligere, men fortsatt akseptabel. På toppen ventet nytt bad, ventet i ordets rette forstand, man må jo sitte litt og tenke først. I tillegg var det publikum, tjukt av utlendinger fra Frankrike og andre land, som sikkert ikke hadde fått med seg at det var solskinnsdag. Men når det er publikum, slipper du i hvert fall å se ut som du fryser når du går uti, det må se enkelt og liketil ut. Det er best slik. Og jeg svømte litt ekstra rundt, som den selvsagteste ting av verden, som det jo også var. Det var jo en solskinnsdag, og en bonustur, jeg feiret årets første bad ved å bade en gang til.
Og jeg blandet sammen filosofiforelesningene, det var i dag jeg hørte Nietzsche og Mill, i går var det Hegel og Hegelianerne, og det estetiske og geniet i romantikken. Forresten var det også 60, og ikke 50 forelesninger i alt, så jeg har fortsatt litt igjen.
Jeg prøver å få inn et bilde fra GoogleEarth. Vi får se om jeg lykkes…

The URI to TrackBack this entry is: http://esalen.wordpress.com/2008/05/14/arets-f%c3%b8rste-bad/trackback/
Haha eg ser for meg deg sittende å tenke på om.. nei når du ska hoppe uti vannet. ekstra morsomt når du hadde publikum. morsomt!! Eg har og tatt mitt første bad, det tok eg på søndag, vannet var jo ikkje veldig varmt men som du sa så godt det var en solskinnsdag og måneden var uten “r”. Andreas bada han og, en ekte salen det der
Ellers holde eg på med hjemmeeksamen i ped oppgaven er:”Skolen har et lovfestet prinsipp om tilpasset opplæring som skal sikre alle elever et likeverdig tilbud. Dette prinsippet skal ligge til grunn for alle læreres virksomhet. Redegjør for prinsippet om tilpasset opplæring og diskuter med utgangspunkt i pedagogisk teori hva dette innebærer for deg som lærer.” En grei oppgave, har du nogen innspill eller tanke eg bør ha med så e det bare å gi beskjed
stor klem
Hei Tone! Du må jo ikke spørre meg om tips til en oppgave om tilpasset opplæring, det er galskap. Jeg skulle imidlertid gjerne kommet med noen tips til dem som har utformet oppgaveteksten, og det er at det kanskje bør være forskjell på propganda og eksamensoppgaver. Og den siste setningen, 20 ord uten komma, herre min hatt, man skal bli i godt humør og ikke utslitt av å lese sitt eget morsmål. Og så har de satt inn et pronomen “dette”, og et pronomen er en erstatning for noe, og her er det ikke så lett å vite hva man kunne sette i stedet, hva “dette” egentlig sikter til. Smørje, kaller jeg det.
Men det er sikkert lurt at du har tilnærmingen at det er en grei oppgave, da går det sikkert bra. Når var det du skulle levere? Om det er etter dåpen, kan vi snakkes der.
Og så måtte jeg godkjenne kommentaren din. Vanligvis trenger jeg ikke det, når brukeren allerede har fått godkjent en kommentar. Og det har vel du? Skiftet du brukernavn eller noe, kan det være årsaken.
Ja eg skiftet brukernavn, så det var derfor du måtte godkjenne den
Eg skal levere på fredag, e godt i gang og satse på å ver ferdig t i kveld. Morsomt at du reagerer på de som har utformet oppgaveteksten, kjekt å ha en bror som bryr seg om sånt.
Eg ser for meg at du jogge, springe opp ei trapp så fort du klare, tar ein tenkepause for så å bada. Publikum som du skrive om fekk full uttelling på guidingen den dagen, må eg sei. Festligt at du hørre på ting som eg ikkje forstår når du jogge. Har følt meg litt “ut” når eg jogge uden musikk i øyrene. (Nesten adle så eg treffe har jo sånne plugga i øyrene). Itte å ha lest bloggen din forstår eg at hvis eg e’ ute så må du ver på ei aen sia(c; Lykke te me å slå Martin sine 13 min!