Hjem fra tur – med for mye mat

Jeg rakk ikke å skrive ferdig denne posten ved første forsøk. Vi kom hjem fra Hardangervidda klokken tolv, midnatt, etter å ha gått 25-30 km fra Kvenna ved Hansabu til parkeringsplassen på Tinnhølen, og deretter bli sittende fast i trafikken på grunn av en ulykke på vei hjem til Bergen.

Posten om turen vil komme, dette er bare om hva vi hadde med hjem igjen etter en tur vi selv til oss å være var temmelig nonchalante med planleggingen. For første gang gav det også konsekvenser, sekkene var så tunge, at vi hadde problemer med å komme så langt som vi hadde tenkt. Derfor måtte vi overnatte ved Kvenna, i stedet for å spise middagen der, og så komme oss et stykke opp i fjellene for å forberede hjemturen. Nå var det sånn at fredagen og lørdagen gikk vi bare lenger vekk fra der vi begynte, slik at vi i løpet av søndagen måtte gå hele veien hjem igjen. For første gang måtte vi også legge igjen mat, så sekken skulle bli lettere, 5-6 store poteter. Da hadde vi allerede kvittet oss med to poteter på veien.

Likevel hadde vi med mer enn nok for å starte på en vanlig helgetur i fjellet. Se bare:

  • To brød, store og grove
  • Syltetøy, sognemorr, tysk spekeskinke og vossafår som pålegg. Åpnede pakker, men rikelig igjen.
  • En nesten full pakke smør, meierismør, trygt kan man si 200g.
  • Pannekakemiks, stor pakke
  • En pakke grillpølser, med ketchup og sennep og sprøstekt løk, pluss 18 lomper. Ketchupen var en helt ny, full, sånn liten flaske, sennepen var på tube, kjøpt i Tyskland. Sprøstekt løk var i begrensede mengder, men vi hadde en halv vanlig løk å spe på med, skulle det knipe.
  • En uåpnet boks med joikakaker.
  • 4 egg.
  • En pakke makaroni, vi hadde den med uåpnet, men spiste et pastamåltid fra den.

Dette skulle holde greit til frokost, lunsj og middag tre dager i fjellet. Potetene til joikakakene hadde vi altså lagt igjen i fjellet. Det eneste som mangler, er snacks, sjokolade, kjeks og appelsin, og så måtte vi hatt bacon til eggene. Det siste kunne vi enkelt løst med å økonomisere litt med den store baconpakken vi hadde med, vi brukte mildt sagt rikelig. Sånn viste vi at vi ikke hadde noen problem med å ha med oss rikelig med mat for en uke i fjellet.

Brødene spiste jeg hjemme, for øvrig. De var ikke lenger ferske, selvsagt, men mer enn gode nok til at jeg og hele familien kunne spise dem uten å måtte tvinge oss til noe. Turen vår var fra torsdag kveld til søndag. Det vi spiste var biff, rikelig, med poteter, løk og fetaost, og sitron, kjøttkaker med poteter, spiste vi, en fiskemiddag med fisk vi fisket (og poteter), rømmegrøt, og en pastarett med makaroni, egg og bacon. Til frokost var alltid egg og bacon, alltid kaffe, og vi hadde i tillegg med 1kg gulrøtter å knaske på.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s